Truskawki, truskaweczki, truskawunie… mmm… owocowa pyszność!

Truskawki aż do XIX wieku były produktem ekskluzywnym i tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na delektowanie się słodkością tych czerwonych owoców w kształcie podobnym do serca. Dzisiaj truskawki stały się najbardziej popularnym owocem sezonowym. Zawdzięczają to podstawowo swojemu wspaniałemu smakowi. Jednak owoce te mają o wiele więcej do zaoferowania. Przynoszą one wiele korzyści zdrowotnych, związanych głównie ze swoimi właściwościami antyoksydacyjnymi, ale nie tylko. Zajadaj się więc truskawkami w sezonie, a już teraz dowiedz się jakie korzyści czerpie z tego Twój organizm!

Wiele produktów spożywczych jest uważanych za dobre źródło antyoksydantów. Truskawki również należą do tej grupy. Amerykańscy naukowcy sporządzili ranking najlepszych antyoksydantów. W momencie, gdy zdolności antyoksydacyjne zostały zmierzone i przedstawione w przeliczeniu na 100 gram produktu, truskawki zajmują dopiero 27 miejsce. Jest to czwarty owoc po porzeczkach, żurawinie i malinach. Jednak trzeba wziąć pod uwagę ile jesteśmy w stanie zjeść danego produktu spożywczego na raz. Wiele przypraw ma duże właściwości antyoksydacyjne, ale przecież nie zjemy 100 gramów przyprawy do jednego posiłku. Przedstawiając poziom antyoksydacyjny za pomocą standardowej porcji danego produktu, truskawki znalazły się na 3 miejscu! Pierwsze i drugie miejsce zajęły porzeczki i orzechy włoskie. Ponadto, truskawki zajmują trzecie miejsce (po malinach i winogronach) jako najlepsze źródło manganu. Mangan jest uważany, za podstawowy minerał antyoksydacyjny, ponieważ jest niezbędny do przeprowadzenia reakcji neutralizacji reaktywnych form tlenu.

Korzyści zdrowotne truskawek związane z chorobami serca i układu krążenia są najlepiej poznane przez naukowców. Nasz układ żylny i tętniczy potrzebuje codziennej ochrony antyoksydacyjnej, aby zapobiec zniszczeniom w ścianach naczyń krwionośnych, dlatego też truskawki są niezwykle pomocne w tej sytuacji. Badania pokazały, że jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość spożywanych owoców, truskawki zajmują pierwsze miejsce jako najlepsze źródło witaminy C. Pomimo, że jest wiele innych owoców, które na 100 gram posiadają więcej witaminy C, truskawek spożywamy tak dużo, że owoc ten jest podstawowym źródłem witaminy C.  Witamina C jest znana ze swoich antyoksydacyjnych właściwości mających pozytywny wpływ na prewencję chorób układu krążenia.

Badania naukowe pokazują, że ogromna różnorodność fitoskładników zawartych w truskawkach powoduje współdziałanie tych związków, dając korzyści związane z chorobami układ krążenia. Truskawki obniżają poziom lipidów w krwi, złączając cholesterol i LDL-cholesterol (zły cholesterol); zmniejszoną oksydację tłuszczów w ścianach komórek wyścielających naczynia krwionośne oraz zmniejszoną aktywność enzymu ACE (hiperaktywność tego enzymu powoduje podniesienie ciśnienia krwi). Truskawki przynoszą te wszystkie korzyści już po pierwszym miesiącu spożywania tego owocu w ilości 3 – 4 szklanek w tygodniu. Dużo lepsze i długotrwałe wynik osiągamy po jedzeniu truskawek przez 3 miesiące.

Zdając sobie sprawę z ogromnych właściwości antyoksydacyjnych truskawek, nic dziwnego, ze naukowcy rozpoczęli rozpatrywanie wpływu tych owoców na stany zapalne i nowotworowe. Okazało się, że poziom białka C-reaktywnego (czyli markera stanów zapalnych) jest znacznie niższy u osób jedzących po szklance truskawek przez 3-4 dni w tygodniu. Długotrwałe stany zapalne często są przyczyną powstawania zmian nowotworowych. Korzystne właściwości truskawek w prewencji raka są bardzo dobrze udokumentowane w przypadku raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego i przełyku. Spośród różnych substancji zawartych w truskawkach, tę korzyść zdrowotną zawdzięczamy głównie kwasowi elagowemu i elagitaninie. Jeszcze nie jest znany dokładny mechanizm działania tych fitoskładników, jednak wiadomo, że zwiększają one efektywność enzymów odpowiedzialnych za neutralizowanie reaktywnych form tlenu.

Od długiego czasu regulacja poziomu glukozy we krwi jest w centrum zainteresowaniu wielu naukowców. Jednak dopiero niedawno została zauważona bardzo ciekawa relacja pomiędzy truskawkami, cukrem oraz poziomem glukozy we krwi. Jak zapewne wiesz, spożycie cukru prostego może doprowadzić do bardzo niekorzystnych zmian we krwi. Początkowo obserwujemy bardzo duży skok stężenia glukozy we krwi, potem następuje gwałtowne obniżenie często do poziomu niższego niż początkowy. Co ciekawe ostatnie badania pokazały, że truskawki spożywane z posiłkiem sprawiają, że poziom cukru wzrasta do niższych wartości, a sam wzrost trwa dłużej! Naukowcy podejrzewają, że to polifenole zawarte w truskawkach są odpowiedzialne za ten pozytywny wpływ na regulacje poziomu glukozy we krwi. Już 150 gram truskawek (jedna szklanka) przynosi pożądane korzyści. Jest to doskonała wiadomość dla zdrowych osób, jak również dla osób ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu II lub osób już cierpiących na tę chorobę.

Truskawki posiadają także wiele innych korzyści zdrowotnych. Zaobserwowano, że owoce te wspomagają procesy myślowe, jak również poprawiają zdolności utrzymywania równowagi oraz wspomagają koordynację ruchową. Zalety truskawek mogą docenić również pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego czy też chorobą Crohna. Naukowcy stwierdzili, że kwas salicylowy (używanego do produkcji aspiryny) zawarty w truskawkach powoduje zmniejszenie stanów zapalnych w układzie pokarmowym. Kolejne schorzenia, w których truskawki mogą okazać się pomocne to rematoidalne zapalenie stawów oraz zapaleniowe choroby oczu. Co prawda badania sprawdzające zależności truskawek z tymi chorobami są dopiero w początkowych etapach, korzyści już są zauważalne.

Jak by nie patrzyć, truskaweczki przynoszą nam wiele zdrowia! Czas więc korzystać z sezonu! Dodawaj te słodziutkie owoce w kształcie serduszek do smoothie, owsianki, czy też zielonej sałatki!