Imbir – świetny nie tylko na rozgrzanie i przeziębienia

Aromatyczny, korzenny i ostry tak krótko można powiedzieć o imbirze. Dodaje wiele smaku i aromatu do azjatyckich potraw, jak również wielu owocowych i warzywnych potraw. W naturalnej medycynie przyprawa ta zasłynęła z właściwości eliminowania wzdęć i gazów, jak również przynoszenia ukojenie i rozluźnienie mięśni układu pokarmowego. Dzisiejsze badania naukowe nie tylko potwierdzają te właściwości, ale także podkreślają rolę przeciwzapalną i antyoksydacyjną.

Imbir zawiera niezwykle czynną substancję zwaną gingerolem. To właśnie ten związek powoduje, że tak wiele osób, regularnie stosujących tę przyprawę, odczuwa zmniejszenie bolesności oraz zwiększenie ruchomości w chorobie zwyrodnieniowej stawów jak i w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Badania pokazują, że aż 75% RZS pacjentów i 100% pacjentów z dolegliwościami mięśniowymi odczuwają redukcję opuchlizn i bólu. Imbir jest również skuteczny przy bólach kolan związanych z wiekiem. Wnioski z badania naukowego trwającego 12 miesięcy są jasne. Już po 6 miesiącach doprawiania potraw imbirem, ból w kolanach zmniejszył się z 76,14 do 41,00 punktów, natomiast poziom niepełnosprawności uległ zmianie z 73,47 punktów na 46,08 punkty. Dla porównania grupa placebo odczuła zwiększenie dolegliwości odpowiednio do 82,10 i 80,80 punktów. Te wszystkie korzyści zdrowotne zawdzięczamy nie tylko gingerolowi.

Naukowcy nie tylko zbadali postęp chorób, ale również bezpośrednio sprawdzili molekularne działanie gingerolu. Badania in vitro pokazały, że ten aktywny związek fenolowy znacząco hamuje produkcję tlenku azotu, niezwykle reaktywnego związku, który w krótkim czasie tworzy nadtlenoazotyn, który z kolei uszkadza komórki stawowe.

Kolejne badania pozwoliły na dalsze zrozumienie mechanizmu działania imbiru. Zostało udowodnione, że gingerol neutralizuje działanie substancji wywołujących zapalenie stawów (cytokin i chemokin), hamuje produkcję synowiocytów fibroblastycznych (komórki niszczące maziówkę) jak i chondrocytów (komórki niszczące chrząstki).